ODRŽANA DETOX ETNO TOUR STOLARSKA RADIONICA

Općina Donja Voća je 23. rujna 2017. organizirala DETOX Etno Tour  stolarsku radionicu izrade voćanskog drvenog stolčeka na tri nogice , u sklopu provedbe projekta DETOX koji je podržan od strane Europske unije i sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska. (Ruralna detoksikacija upoznavanjem bogatstva kulturne baštine DETOX SLO-HR98 / Podeželsko razstrupljanje sa spoznavanjem  zakladov kulturne dedinščine DETOX SLO-HR98).

Radionici je prisustvovalo gotovo sedamdesetak posjetitelja, majstora i natjecatelja iz domaćih voćanskih udruga: iz Udruge Stara brv, iz KUD-a  Voća i Udruge umirovljenika. Za logističku podršku događaju  pobrinula se Udruga Mentor. Na radionici je sudjelovala i općina partner u projektu Detox s  natjecateljskom ekipom iz Občine Sveti Andraž v Slovenskih goricah. Radionica se održala u Gornjoj Voći na izvornom starinskom voćanskom imanju obitelji Martan, uz veliku podršku domaćina i mještana zaseoka Kraljsko/Martani.

Vještinu izrade čvrstih drvenih stolčeka na tri nogice  pokazalo je osam majstora – stolara, a tradicija je tog dana živjela u svakom kutku imanja. Dok su neki igrali starinske igre poput „činkanja“, žene su izrađivale ukrase od omota kukuruza te demonstrirale izradu raznih uporabnih predmeta od slame.

Održana Etno Tour radionica dio je zajedničkog Etno Tour turističkog proizvoda koji zajednički razvijaju i prezentiraju u sklopu provedbe projekta DETOX  projektni partneri:  Občina Lenart kao vodeći partner, Občina Sveta Ana v Slovenskih goricah, Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Gradski muzej Varaždin, Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Općina Vinica i Općina Donja Voća, te dva pridružena partnera: Javni Zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine i Turistička zajednica Varaždinske županije.

Udruga "Mentor"